Zrozumieć Covid-19

Ukazało się opracowanie naukowe Zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Publikacja elektroniczna pn. „Zrozumieć COVID-19” w przystępny sposób  opisuje przebieg epidemii COVID-19 w Polsce w pierwszym okresie od marca do września 2020.

W opracowaniu przedstawiono, co udało się w ciągu tych 8 miesięcy poznać, jeśli chodzi o biologię wirusa SARS-CoV-2 oraz fizjologię choroby COVID-19. Opisano metody testowania obecności SARS-CoV-2 u osób zarażonych i metody ich leczenia. Przedstawiono sposoby ograniczenia rozwoju epidemii, skupiając się na mechanizmach zarażania się wirusem i sposobach minimalizowania prawdopodobieństwa tego procesu. Omówiono też stosowne w czasach epidemii zalecenia sanitarne i przedstawiono dlaczego i do jakiego stopnia mogą one ograniczyć rozwój epidemii.

Naukowcy piszą o ekonomicznych, psychologicznych i społecznych skutkach epidemii COVID-19. Przedstawiają rożne scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej w najbliższych miesiącach, w szczególności w najbliższym sezonie jesienno-zimowym.

Pełny raport do pobrania TUTAJ

 

Źródło: www.witrynawiejska.pl