Maseczki ochronne domowej roboty

W związku z wchodzącym z dniem 16 kwietnia br. obowiązkiem zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza  miejscem zamieszkania ważna jest wiedza o sposobach samodzielnego przygotowania maseczek ochronnych w warunkach domowych.

Domowe maseczki ochronne nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa jednak znacznie ograniczają ryzyko infekcji. Dla skuteczności maseczki ważny jest przede wszystkim rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana. Materiał powinien dobrze filtrować mikrocząsteczki a równocześnie nie utrudniać oddychania, powinien łatwo układać się do kształtu twarzy oraz być odporny na częste pranie wysokich temperaturach.

W rankingu materiałów spełniających łącznie powyższe kryteria najbardziej odpowiednim na wykonanie maseczki okazała się bawełna.

Maseczkę można wykonać na szybko bez szycia z kawałka  zwykłej koszulki bawełnianej.

Trwalsze maseczki można samodzielnie uszyć z dostępnych w domu kawałków bawełnianych tkanin. Spośród licznych przepisów na wykonanie maseczki wybraliśmy dwa wzory, których wykroje dostępne są nieodpłatnie w popularnym renomowanym serwisie krawieckim www.burda.pl.

Dowiedz się jak samodzielnie uszyć maseczkę:TUTAJ

Zobacz także Zalecenia dotyczące Zastosowanie tekstylnych masek ochronnych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19 opracowane przez amerykańskie  Centrum Kontroli i Prewencji Chorób: pobierz plik PDF