Uzdrowiska wznawiają działalność

Od 15 czerwca br.  można realizować  przerwane lub uniemożliwione z powodu pandemii oraz nowe turnusy sanatoryjne, pod warunkiem, że nie jest się zakażonym korona wirusem. 

Leczenie uzdrowiskowe można podjąć, jeśli:

  • posiada się potwierdzone w oddziale wojewódzkim skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca 2020
  • leczenie miało się rozpocząć w okresie od 14 marca do 14 czerwca. Jeśli do tej pory tego nie zrobiło, należy odesłać skierowanie, a oddział NFZwyznaczy nowy termin.
  • przerwano pobyt z powodu pandemii, a leczenie trwało krócej niż 15 dni. Sanatorium skontaktuje się w sprawie dokończenia turnusu.

oprócz potwierdzonego skierowania na leczenie, osoby wybierające się do sanatorium,  muszą posiadać – negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Test wykonuje się w mobilnym punkcie pobrań (drive&go-thru).  Adres punktu oraz godziny jego pracy można otrzymać od oddziału wojewódzkiego NFZ. Informacje te znajdują się także na stronie internetowej oddziału oraz na portalu pacjent.gov.pl w zakładce Znajdź mobilny punkt pobrań

Test diagnostyczny jest bezpłatny. Do punktu pobrań należy zabrać dowód osobisty i pismo z NFZ, w którym jest wskazany termin leczenia w sanatorium. Test można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Należy udać się tam od razu szóstego dnia przed wyjazdem, bo bez wyniku nie można rozpocząć turnusu. Przed wykonaniem testu należy skontaktować się z sanatorium, do którego się jedzie (jego nazwa znajduje się na skierowaniu) i podać swój aktualny numer telefonu. Sanatorium poinformuje telefonicznie o wyniku testu przed wyjazdem.  Wyniki testu znajdują też na Internetowym Koncie Pacjenta

Zobacz: Jak zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta

 

Źródło: https://pacjent.gov.pl/