Nowe zasady epidemiczne

Od poniedziałku 28 marca 2022 obowiązują nowe zasady dotyczące epidemii Covid-19. Maseczki są obowiązkowe w podmiotach leczniczych, w pozostałych miejscach, w których gromadzi się dużo osób, są tylko rekomendowane. Zniesiona została kwarantanna, zmieniono obowiązki testowania.

 Nowe zasady uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które w piątek po południu opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw. Weszło ono w życie 28 marca.
Zgodnie z nowymi przepisami, nie ma już obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych – co oznacza, że  nie trzeba już nosić maseczki w autobusach, pociągach, sklepach, kinach.
Natomiast do 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.

Wszystkie aktualne zasady dostępne są TUTAJ

 

Podstawa prawna:  ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2022 poz. 679)