Unijny Certyfikat Covidowy ważny przez 9 miesięcy

Od 1 lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów Covidowych (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.  Jednocześnie skróceniu ulegają także certyfikaty wystawione przed tą datą.  

Zmiany dotyczą również skrócenia ważności certyfikatów UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca.

Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej.

Certyfikat UCC można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia