Można już składać wniosek o 500+ na kolejny okres

Od 1 lutego  br. można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” na nowy okres tj. od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Obsługę programu w nowym okresie przejmuje ZUS. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej, a wypłata świadczenia odbywać się będzie tylko bezgotówkowo. 

Nabór wniosków dotyczy prawa do uzyskania świadczenia od 1 czerwca 2022 roku, dlatego osoby, które złożyły wnioski w ubiegłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres. Wnioski złożone przed 1 stycznia br. do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy.

Aby uzyskać prawo do świadczenia „Rodzina 500+” w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego br. Od tego roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • przez Platformę PUE ZUS,
  • portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub
  • przez bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500 + nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy. 

 Więcej na temat zasad świadczenia w nowym okresie TUTAJ 


Źródło: www.gov.pl