Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny  to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu  można dokonać płatności za krajowe usługi hotelarskie i imprezy turystyczne.

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym ważnym do końca marca 2022 r. Ma unikalny 16 cyfrowy numer. Aby uzyskać bon nie trzeba składać wniosku, ale należy go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. System pozwala na łatwą rejestrację za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS-em.

Bon można wykorzystać do opłacenia pobytu dziecka, na które przyznano świadczenie,  w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym, itp.  Katalog przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, u których możliwe będzie zrealizowanie płatności za pomocą bonu koordynuje Polska Organizacja Turystyczna.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia. Nie można natomiast wymienić bonu na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany. 

Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Rejestracja w systemie PUE ZUS ma ruszyć 31 lipca 2020. Jednocześnie z rozpoczęciem świadczenia Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Będzie ją prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o Polskim Bonie Turystycznym TUTAJ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania TUTAJ

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz.U. 2020 poz. 1262) – tekst aktu  TUTAJ