W placówkach ARiMR można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła 331 punktów na terenie całego kraju, gdzie można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany. Profil Zaufany pozwala na przekazywanie dokumentów oraz załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną z wykorzystaniem ePUAP oraz portalu www.obywatel.gov.pl. Obecnie posiadanie profilu zaufanego jest konieczne przy składaniu deklaracji i wniosków dostępnych w wersji elektronicznej.

Czytaj więcej: W placówkach ARiMR można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany

Zasady zlecania testów na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało algorytmy postępowania dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) m.in. w sytuacji gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19. Sześć opublikowanych schematów opisuje różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki. 

Czytaj więcej: Zasady zlecania testów na koronawirusa

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od września

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego i trwającym stanem epidemii, od 1 września 2020 roku przywrócono prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów  w sytuacji zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 20 września 2020 roku  i w razie konieczności może zostać wydłużony.

Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od września

Bezpieczny powrót do szkół - organizacja roku szkolnego 2020/2021 w warunkach epidemii

Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej - to najważniejsze działania regulujące nowy rok szkolny w okresie pandemii.

Czytaj więcej: Bezpieczny powrót do szkół - organizacja roku szkolnego 2020/2021 w warunkach epidemii

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny  to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu  można dokonać płatności za krajowe usługi hotelarskie i imprezy turystyczne.

Czytaj więcej: Polski Bon Turystyczny

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26.07.2020

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 10 lipca  2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów przysługuje od 25 maja 2020 r. do 26 lipca 2020 r. świadczenie obejmuje zarówno ubezpieczonych w ZUS i KRUS.

Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26.07.2020