#PomagamUkrainie - pomoc humanitarna dla uchodźców z Ukrainy

W związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów uruchomiła specjalną stronę internetową dla uchodźców z Ukrainy oraz tych, którzy chcą im pomóc. Celem PomagamUkrainie.gov.pl jest koordynacja pomocy humanitarnej niesionej przez Polaków Ukraińcom.   Za pośrednictwem formularza można określić formę wsparcia, jak na przykład zapewnienie schronienia, transport, żywność, zatrudnienie, odzież czy leki.

Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika tych kategorii. Przejazd będzie możliwy za okazaniem paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że obywatele Ukrainy potrzebujący opieki medycznej otrzymają niezbędną pomoc w takim samym wymiarze jak w przypadku polskich pacjentów na identycznych zasadach rozliczania. Świadczenia ze strony polskiej służby zdrowia zostaną pokryte ze środków budżetu państwa.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie.

Pomoc humanitarną koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami.  


Więcej szczegółów na: https://pomagamukrainie.gov.pl