Zawieszenie ceł na cały ukraiński eksport

Parlament Europejski zaakceptował roczne zawieszenie ceł importowych UE na wszystkie towary eksportowane przez Ukrainę, co ma wesprzeć gospodarkę kraju. Tymczasowa liberalizacja handlu, zatwierdzona 515 głosami, przy 32 przeciw i 11 wstrzymujących się, jest odpowiedzią na skutki wojny Rosji z Ukrainą, która ogranicza możliwości handlowe tego kraju.

Środki dotyczą cła przywozowego na produkty przemysłowe, cła przywozowe na owoce i warzywa, a także cła antydumpingowe i środki ochronne na import stali na okres jednego roku.

“ W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i bezpieczeństwo, ale także o wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego musimy wspierać Ukrainę na wszystkich szczeblach, wykorzystując wszelkie dostępne nam narzędzia: nie tylko broń i sankcje, ale także naszą siłę handlową. Udzielanie Ukrainie wsparcia, którego potrzebuje, aby się bronić, nie kończy się na polu bitwy; obejmuje ono również zapewnienie, że gospodarka Ukrainy pozostanie prężna i konkurencyjna. Dziś musimy pokazać, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest absolutne, niewzruszone i nieodwracalne, wdrażając te bezprecedensowe środki liberalizacji handlu. Sława Ukrainie!”, powiedziała Sandra Kalniete (EPP, LV), odpowiedzialna za sprawozdania na temat Ukrainy

Stosunki między UE a Ukrainą reguluje układ stowarzyszeniowy. Głęboka i kompleksowa strefa wolnego handlu, której dotyczy umowa, od 2016 roku zapewnia ukraińskim przedsiębiorcom preferencyjny dostęp do rynku UE.

UE jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, na którego przypada ponad 40% całkowitego handlu towarami w 2021 roku. Z kolei Ukraina reprezentuje około 1,2% całego handlu UE.


Źródło: Parlament Europejski