Zasady dla branży spożywczo-gastronomicznej do 29.11.2020 r.

W życie weszły nowe zasady i ograniczenia, które obowiązują w całej Polsce, we wszystkich powiatach.   Restauracje stacjonarne mogą realizować usługi na wynos, restauracje hotelowe   obsługują wyłącznie własnych gości a w centrach handlowych dostępne są sklepy spożywcze  i  podstawowe usługi.


GASTRONOMIA

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie

Restauracje hotelowe

Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.).

Ważne! Goście mogą zajmować co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

Zostaje ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami.

W pozostałych placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2,
  • w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian)

WESELA, KOMUNIE, KONSOLACJE I INNE UROCZYSTOŚCI ORAZ PRZYJĘCIA OKOLICZNOŚCIOWE

  • Obowiązuje zakaz organizacji tego typu wydarzeń.

ZGROMADZENIA I SPOTKANIA

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.


Źródło: https://www.gov.pl/web/