Nowe zasady i ograniczenia w branży spożywczo-gastronomicznej od dnia 24.10.2020 r.

Od soboty, 24 października 2020 r. czerwona strefa została rozciągnięte na całą Polskę.  Wszędzie – w każdym powiecie – obowiązują dokładnie takie same nowe zasady i ograniczenia, w tym funkcjonowania gastronomii, handlu, organizacji wesel, komunii, konsolacji i przyjęć okolicznościowych oraz spotkań i zgromadzeń publicznych.

Gastronomia 

Strefa Czerwona

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
•    Stołówki szkolne
Zakaz dotyczy także prowadzenia stołówek szkolnych. Wydawanie posiłków dozwolone jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego. 
•    Restauracje hotelowe
Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.). 

Wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości rodzinne oraz przyjęcia okolicznościowe

Strefa Czerwona

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych).

Handel

Strefa Czerwona

Obowiązują ograniczenia w sklepach uzależnione od wielkości sklepu. Obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2, obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk. 

Zgromadzenia publiczne i spotkania

Strefa Czerwona

Możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
Zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań w organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.
Powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

źródło: https://www.gov.pl/web/