Przegląd wspólnej polityki handlowej UE - konsultacje

W ramach działań zmierzających do odbudowy po kryzysie związanym z pandemią Covid-19 Komisja Europejska rozpoczęła przegląd unijnej polityki handlowej. Obecnie prowadzone są konsultacje publiczne, w których mogą wziąć udział wszyscy interesariusze, zarówno z instytucji rządowych, jak i pozarządowych, a także przedsiębiorcy.

Głównymi celami prowadzonej rewizji w zakresie wspólnej polityki handlowej są:

  • budowa prężnej i zrównoważonej gospodarki UE po pandemii.
  • reforma Światowej Organizacji Handlu.
  • tworzenie globalnych możliwości handlowych dla przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw.
  • maksymalizacja wkładu polityki handlowej w rozwiązywanie kluczowych problemów globalnych, takich jak zmiana klimatu, zrównoważony rozwój lub transformacja cyfrowa.
  • wzmocnienie stosunków handlowych i inwestycyjnych z kluczowymi partnerami handlowymi.
  • poprawa poziomu równych szans i ochrona przedsiębiorstw i obywateli UE.

Realizacja powyższych celów obejmie działania w zakresie budowania większej odporności polityki handlowej na wyzwania wewnętrzne i zewnętrzne. KE przewiduje wsparcie odbudowy społeczno-gospodarczej, wzrostu gospodarczego, transformacji cyfrowej i rozwoju technologicznego. Jednocześnie promowana będzie strategia zielonej transformacji oraz dążenie do tego, aby handel był bardziej zrównoważony i odpowiedzialny. Szczególny nacisk położono na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz zapewnienie sprawiedliwości i równych szans dla podmiotów.

Komisja opublikowała dokument konsultacyjny (również w języku polskim), w którym zawarto pytania dotyczące różnych aspektów polityki handlowej. Opinie można przesyłać bezpośrednio na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Konsultacje trwają do 15 września 2020 r.

Dokument konsultacyjny (j. polski) - TUTAJ

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej

Źródło: www.gov.pl/web/ijhars