Ruszyła Tarcza Finansowa dla mikro, małych i średnich firm

29 kwietnia 2020 o godz. 18.00 rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach Programu Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Warunkiem uruchomienia programu była notyfikacja Komisji Europejskiej, którą uzyskano dwa dni wcześniej.

Tarcza Finansowa PFR jest programem rządowym wprowadzanym w celu wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii COVID-19.    Podstawowym instrumentem wsparcia finansowego przedsiębiorstw są subwencje finansowe, z których większa część (do 75% finansowania) będzie bezzwrotna po spełnieniu warunków określonych w Programie. Wsparcie jest udzielane w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu.
Program zakłada dwa rodzaje wsparcia finansowego w zależności od charakteru przedsiębiorstwa:

  • Tarcza Finansowa dla Mikrofirm, obejmująca wsparcie finansowe dla mikro-przedsiębiorców o łącznej wartości 25 mld zł.
  • Tarcza Finansowa dla MŚP, obejmująca wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw o łącznej wartości 50 mld zł.

Dla dużych firm przygotowano osobne programy obsługiwane bezpośrednio przez PFR w formie Tarczy Płynnościowej, Finansowej i Kapitałowej o łącznej wartości 25 mld zł.
Polski Fundusz Rozwoju to spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa, która oferuje instrumenty wspomagające rozwój przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego oraz osób prywatnych.

Więcej szczegółów o Programie: TUTAJ