Osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć nawet na 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat dzięki uzyskanemu wsparciu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).
W związku z sytuacją epidemiczną Ministerstwo Finansów wydłużyło czas na sporządzenie sprawozdań finansowych za rok 2021 składanych w 2022 roku. 9 marca br. opublikowano rozporządzenie zmieniające terminy sprawozdań finansowych. Przesunięcie terminów dotyczy również jednostek sektora prywatnego i podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe i wynosi 3 miesiące.
Przepisy, które nowelizują niektóre ustawy i rozporządzenia o zatrudnianiu cudzoziemców weszły w życie 29 stycznia 2022 roku. Uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców – tzw. zatrudnienie na oświadczenie, dotyczy obywateli sześciu państw Europy Wschodniej, w tym Ukrainy. Aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy, wystarczy złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie może być złożone na okres 24 miesięcy zatrudnienia. Ponadto powiatowy urząd pracy nie będzie przeprowadzać testu rynku pracy. To znacząco skróci procedurę i pozwoli szybciej legalnie zatrudnić cudzoziemca.
Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7). Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.
Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o świadczenie (RSP-DD7 ) można składać najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
W ramach nowej tarczy antykryzysowej 2022 można uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień 2021 roku, świadczenie postojowe 2022 maksymalnie do sześciu razy oraz dotacje dla przedsiębiorców. Z pomocy tarczy antykryzysowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, których firmy mają w przeważającej działalności ściśle określone kody PKD. Nowa tarcza antykryzysowa jest dostępna także dla małych firm i dla samozatrudnionych.
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada między innymi obniżkę VAT na żywność, nawozy i paliwa. Oznacza to, że stawki w kasach rejestrujących muszą zostać dostosowane do zmian od 1 lutego 2022 r. na sześć miesięcy, tj. do 31 lipca 2022 r.