Solidarni z osobami z niepełnosprawnościami

Negatywne skutki pandemii odczuwalne są w wielu obszarach gospodarki. Trudności nie omijają również podmiotów, w których pracę wykonują przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami. Można je wesprzeć między innymi zakupując niepowtarzalne kartki, ozdoby i upominki świąteczne wykonane przez podopiecznych  warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz podmiotów ekonomii społecznej.

To niezwykle ważne, by osoby z niepełnosprawnościami miały przestrzeń i możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. Służą temu m.in. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej. Dzięki nim możemy zaoferować większe wsparcie osobom, które mimo przeciwności losu, chcą wejść lub wrócić na rynek pracy. Z kolei podmioty ekonomii społecznej zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – w tym również osoby z niepełnosprawnościami.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęca do włączenia się w pomoc takim podmiotom poprzez złożenie  zamówienia gastronomicznego lub zamówienie ozdób i i polityki społecznej kartek świątecznych wytworzonych w zakładach aktywności zawodowej czy warsztatach terapii zajęciowej. Takie własnoręcznie zrobione rzeczy mogą okazać się wspaniałym pomysłem na świąteczny upominek dla kogoś bliskiego.

Wykaz ZAZ-ów w regionie jest dostępny na stronie internetowej Urzędów Wojewódzkich, a baza warsztatów terapii zajęciowej – na stronie internetowej www.niepelnosprawni.gov.pl.
Z kolei lista przedsiębiorstw społecznych z podziałem na województwa znajduje się TUTAJ


Źródło: www.gov.pl